Sumida High Current Power Inductor: CDEIR10D48ME
Reading Time: 1 min read
A A
 Key Features:
RelatedPosts
Binder Hybrid Connector Simplifies One Cable Automation
Tapped Inductor Buck Converter Fundamentals
TAIYO YUDEN Releases Mini Metal Power Inductors
  • Size: 11.0 x 10.3 x H5.0 mm (max.)
  • Product Weight: 2.7g (ref.)
  • Operating Temperature Range: -40°C ~ +125°C
    (Including coil’s self temperature rise)
  • Storage Temperature Range: -40°C ~ +125°C
Applications:
Parts List:
Part Name Inductance
[within](µH) ※1
D.C.R at 20℃ Max.(Typ.) (mΩ) Saturation Current(A)
(at 20℃) ※2
Temperature Rise Currrent
(A) ※3
CDEIR10D48MENP-4R7MC 4.7±20% 11.0(9.0) 15.0 9.0
※1 Measuring frequency Inductance at 100KHz, 1.0V
Production Stage:
In mass production
Related
Recent Posts
Planar vs Conventional Transformer: When it Make Sense
Nichicon ADN Automotive Hybrid Aluminum Capacitors Now Available in EMEA
High-Crystallinity Nanocrystalline Composites for MHz Chip Inductors
Stackpole Expanded its AlN Thick Film Chip Resistors
Würth Elektronik Introduces Compact Flat-wire SMT Power Inductors for Automotive
KYOCERA AVX Extends MLV Varistors for 48V Automotive Protection
Upcoming Events
May 19
16:00 - 17:00 CEST
Designing Qi2 Wireless Power Systems: Practical Development and EMC Optimization
Jun 2
16:00 - 17:00 CEST
Calculation, Simulation and Measurement of 800V EMC Filters